Jag heter Marcus Andersson och arbetar som webbutvecklare. Mediascreen samlar det mesta jag gör på webben. Här hittar du min blogg om webbutveckling och sociala medier och de flesta av mina egna projekt. Jag hjälper även andra företag med programmering eller rådgivning kring de tekniska aspekterna av social media.

Sveriges populäraste mobilsajter dissar One Web

11 Jul 2007 04:25 av Marcus | Comments (0)

Efter att ha skrivit om One Web-principen bläddrade jag igenom ett gammalt nummer av Internetworld och kunde till min förvåning konstatera att inte en enda webbplats på deras lista över Sveriges 50 bästa mobilsajter verkar ha samma adress för mobilanvändare som för vanliga besökare. På PC för Allas lista över nätets 30 bästa mobilsajter hittar jag dock en – sf.se – på 30:e plats.

Visst finns det åtminstone ett starkt argument för att separera mobilsajten från den vanliga. (Vetskapen om att webbplatsen man vill besöka verkligen är anpassad för mobilen och inte kommer att kosta en förmögenhet att ladda ner.) Jag trodde nog ändå att det skulle vara fler än en webbplats som ansåg att fördelarna med att ha samma adresser för alla vägde över.

No Comments

No comments yet.

TrackBack URL

Leave a comment